Загартування влітку

Літо — найкраща пора, щоб розпочинати рішучі дії задля зміцнення здоров'я дитини. Сонце, повітря, вода — то все надійні засоби, котрі, як-то кажуть, "під рукою". Вода очищає шкіру від бруду, поліпшує кровообіг у судинах. Повітря лісів, садів або міських парків насичене особливими речовинами — фітонцидами, що збагачують кров киснем і сприяють знищенню мікробів. А завдяки сонячним променям під шкірою відкладається вітамін Д, що також оберігає малюків від хвороб.


У процесі загартування повітрям, сонцем, водою підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температури. Загартування поліпшує обмін ре¬човин, благотворно позначається на роботі дихальної, серцево-судинної систем, підвищує м'язовий тонус. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що, в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення. Загартований організм легше переносить фізичне і розумове навантаження.


Природа дарує кожній дитині добрий запас прис¬тосувальних механізмів, але цим безцінним дарунком ще належить вміло скористатися. Ось приклад: до¬сить досконалими є природні механізми терморегу¬ляції (у відповідь на переохолодження в організмі ви¬никає складний ланцюжок реакцій, що сприяють швидкому зменшенню тепловіддачі, а у відповідь на пере¬грівання тепловіддача збільшується). Якщо ці меха¬нізми тренувати, вони стають фактично безвідмовними, в іншому разі — послаблюються. Себто дитина, яку завжди занадто тепло зодягають, оберігають від прохолодної води, частіше мерзнутиме або пітнітиме.


Перш ніж розпочати систематичні оздоровчі процедури, пригадаємо основні правила, складені відо¬мим педіатром академіком Г. Н. Сперанським:
*    Загартування необхідно починати теплої по¬ри року за умови, що дитина здорова.
*    Загартувальні процедури не повинні виклика¬ти у дитини неприємних відчуттів, а тим більше остраху. Лише позитивні емоції, відчуття насоло¬ди та задоволення. Дуже важливо знайти індиві¬дуальний підхід до дитини.
*    Проводити процедури необхідно систематично, без перерв.
 
Проводячи водні процедури, треба регуляр¬но, через кожні 5 — 7 днів, знижувати температуру води на 1 градус. При цьому належить стежити за емоційною реакцією дитини, швидкістю зігрі¬вання шкіри.
* Тримати під контролем апетит малюка, дбати про повноцінне вітамінізоване харчування, стежити за змінами у вазі та зрості, збудливістю, само¬почуттям. Основна вимога — дотримання систематичності та безперервності у процесі загартування — пояснюєть¬ся тим, що подразнення, зумовлені холодною водою чи повітрям, через нервові закінчення досягають ко-ри головного мозку і залишають, так би мовити, "слід" у пам'яті. Завдяки постійним впливам холоду на організм підвищується стійкість до подразника. Якщо ритмічність порушено — рефлекс не закріплюється. Отож епізодичне загартування не принесе користі, більше того, воно може навіть зашкодити. Коли дити¬на з якихось причин не приймала процедури, віднов¬лювати їх можна лише при температурі, на 2-3° С ви¬щій, ніж була до перерви.


Одним з найпростіших і найдоступніших методів за¬гартування є повітряні ванни, які влітку приймають у самих трусиках. Дорослим лише належить стежити, щоб приміщення, де перебувають діти, було добре провітрене (температура 19 — 21* С, вологість у межах 60%) і чисте. Загартування повітрям просто неба також не вимагає спеціальних процедур і втрат часу. Важливо тільки подбати, щоб одяг дитини був з нату¬ральної тканини спокійних світлих тонів. Либонь, уже багато хто помітив, що в синтетичному одязі діти по-чуваються дискомфортно, бо він подразнює шкіру, гальмує доступ повітря і навіть може викликати алергійну реакцію.


Чудово, коли за доброї погоди денний сон дітей можна організувати на повітрі. Якщо такої змоги немає, — то при відчинених кватирках, фрамугах. У спеку маля¬та надзвичайно чутливі до браку свіжого повітря в при¬міщенні. Вони стають млявими, можуть потерпати від головного болю, втратити апетит. "Панацея" від усього цього — якомога більше часу гуляти просто неба. Причому дорослим необхідно подбати, щоб літні про¬гулянки були сповнені веселих ігор та розваг. Допомо¬жуть у цьому м'ячі, скакалки, обладнання дитячих май¬данчиків. А там, де немає асфальту, природа сама подбає про "посібники" для рухового розвитку діточок. Вони залюбки перестрибуватимуть через канавки, струмочки, підлазитимуть під гілки дерев і оббігатимуть стовбури. Обов'язково запропонуйте малим скинути взуття і походити босоніж по траві, м'якій землі, піску, маленьких гладеньких камінчиках. Це добра профілак¬тика плоскостопості, а заразом і ознайомлення з різними властивостями ґрунту.


Літо — не літо без сонячних ванн. Народна муд¬рість каже: "Куди рідко заглядає сонце, туди часто заходить лікар". Ультрафіолетові промені мають бактерицидний і протирахітний вплив. Перебування ди¬тини на свіжому повітрі за сонячної погоди протягом 2,5 — 3 годин забезпечує організм добовою нормою вітаміну Д. Однак пам'ятаймо, що сонячні промені при¬несуть користь лише за умови обережності. Нагадає¬мо ці прості правила.


*    Не можна дозволяти дітям увесь день
перебувати на сонці, це може призвести до погіршення апетиту, розладу сну, вередувань. У сонячну погоду обов'язкова панамка із бавовняних тканин ба-жано світлого кольору. Але навіть у панамці дитина має гратися у смугах світлотіні. Приймати сонячні ван¬ни найкраще біля водойм у період з 9 до 11 або з 16 до 18 годин — у цей час сонце не дуже пекуче, а ульт рафіолетове опромінювання найбільш ефективне. Спочатку сонячні ванни треба приймати у трусах і майці,а згодом у самих трусиках.
*    У перші дні на відкритому сонці можна перебу¬вати не більше 5-6 хвилин. Поступово тривалість со¬нячних ванн збільшують до 10—15 хвилин (одноразо¬ве перебування на сонці) І до 40 — 50 хвилин (протягом дня). Після сонячних ванн дитині краще спочатку побути в затінку 10—15 хвилин, а потім скупатися або прийняти душ чи облитися водою з лійки.


Тепер розглянемо найдійовіший спосіб загартування — загартування водою, хоча варто зазначити, що поділ загартувальних процедур на повітряні, сонячні та водні влітку досить умовний, оскільки вплив цих чин¬ників комбінований. І саме комплексне використання загартувальних засобів дає найбільший ефект. Але по¬вернімося до водних процедур. Під час їх проведення організм десь у 28 — ЗО разів інтенсивніше втрачає тепло, аніж під час повітряних ванн. Спочатку крово¬носні судини звужуються, кров відпливає у внутрішні органи, шкіра блідне, а через деякий час судини знову розширюються, відбувається інтенсивний приплив кро¬ві, температура тіла підвищується. У такий спосіб тренуються нервова і серцево-судинна системи.


Загартування водою починається із щоденного прохолодного вмивання. Температуру води через кожні три дні знижують на 1'С, доводячи її до + 11'С. Дитина миє обличчя, руки, шию, груди та ноги. Влітку дуже корисно вмиватися водою з природних джерел — колодязів, чистих протічних струмочків, де тем-пература води, як правило, не буває нижчою 10 — 12* С. Вмивання доцільно поєднувати з полосканням рота і горла відварами трав, що мають протизапальну дію (листя шавлії, малини, підбілу, листя евкаліп¬ту, квіти нагідок, трава фіалки триколірної, звіробою, цвіт ромашки) або просто підсоленою водою (2 сто¬лові ложки солі на 3 л води). Такими ж настоями про¬мивають ніс.
Прохолодні вмивання корисні для дітей з нормаль¬ним станом здоров'я. Малят, які часто застуджують¬ся, треба спершу підготувати до процедур. Першим етапом є розтирання тіла грубою махровою рукавич¬кою — до почервоніння шкіри.


Через тиждень-другий можна переходити до во¬логого обтирання. Рукавичку слід змочити у воді (температура 30° С), викрутити, а у воду бажано до¬дати морської або кухонної солі (2 столові ложки на відро води). Вологою рукавичкою обтираємо руки, груди, живіт, спину та ноги, після чого дитину вити¬раємо махровим рушником. З чотирирічного віку можна доручати малюкам самостійно обтиратися (дорослий лише допомагає обтирати спину). Кожні 5 — 7 днів температура води знижується на 1 гра¬дус і доводиться до 15" С. Якщо малому не подобається дотик мокрою холодною рукавичкою, темпе-ратуру води можна залишити на рівні 20' С. Коли дитина звикне до вологих обтирань, можна почина¬ти обмивання.


Після денного сну дуже корисно ходити по вологому килиму в приміщенні, а вже потім розпочинати обливання ніг, пізніше і тулуба (розпочинаючи із зви-чайного душу перед сном). Початкова температура во¬ди під час обливання 35 — 32' С, а кінцева — 24 — 22. Тривалість процедури — від 15 с до 1,5 хв (збільшується через кожні 2 — 3 дні на 5 с). Обливання можна проводити з лійки, під душем, відра при температурі повітря у приміщенні + 18 — 20' С. Потім обливання можна перенести надвір при початковій температурі + ЗО* С; поступово доводячи її до 22' С. Після обли¬вання водою тіло дитини розтирають рушником, про¬водячи водночас масаж шкіри. Загартовані діти вже можуть обійтись без розтирання — рушником промо¬кають тільки більші краплі.


Добре впливають контрасні ванни для ніг, коли ді¬ти по 3-4 рази по черзі переносять ноги з таза, де температура води залишається постійною 36* С, у таз з водою, температура якої через кожні 2 — 4 дні зни¬жується на 1-2' С і доводиться до 18' С. Тривалість процедури 3 — 5 хв, її найкраще проводити з дітьми після сну.


Розповідаючи про загартування, не можна не згадати і про такий цікавий метод, як ходіння по воді (температура 22' С). Дитина ходить по воді, не поспі-шаючи, лічить від 7 до 14, потім виходить з води і швидко ходить або бігає по теплому піску. Цей вид загартування — добра профілактика респіраторних захворювань. Якщо немає змоги організувати таке хо¬діння по мілині у природній водоймі, скористайтесь домашньою ванною. Спершу рівень води — по кісточ¬ки, потім — до колін.


І вже, безумовно, малюк залюбки буде ходити або бігати босоніж по землі відразу ж після літнього дощу, тупотіти по калюжах. Це і гарт, і така втіха! А якщо ви вирушаєте на дачу, в село до бабусі — походіть разом з дітьми вранці по свіжій росі. На цілий день матимете гарний настрій.
Літо неможливо уявити без купання в природних водоймах. Його можна починати з дітьми від двох років. Купання сприяє розвиткові сміливості, вміння орієнтуватися в незвичній обстановці, готує до оволодіння плаванням. Розпочинати купання бажано при температурі повітря не нижче + 25 С і води + 22' С. Тривалість — від 1 до 2 хв з поступовим збільшенням до 5 хв для малят 3 — 5 років і 8 — 10 хвилин — для 6-7-річних дітей. Дошкільнятам, які перенесли респіраторні захворювання, розпочинати купання мож¬на не раніше, ніж через 1-2 тижні після одужання. Також слід пам'ятати, що не можна купати дитину на голодний шлунок або раніше, ніж через годину після їжі. У воді дитина повинна якомога більше рухатися, щоб не переохолодитися. А після купання її необхідно витерти сухим рушником та переодягти в сухий одяг.
Купання буде особливо цікавим і корисним для малого, якщо дорослий організує ігри, що не тільки розважають, а й знайомлять дитину з властивостями води.