День народження дитини

Дитина народилася! Віднині цей день буде найважливішою датою у календарі сімейних свят.
З нетерпінням і водночас із хвилюванням чекають батьки дня, коли малюку виповниться рік, щомісяця відзначаючи всі його здобутки й успіхи.

Адже це буде перше свято у житті маленької людини, влаштоване саме для неї. З кожним днем домашній фотоальбом і відеотека поповнюються кадрами усміхненого малюка, а домашня ігротека збагачується новими іграшками, розвивальними посібниками та іншими необхідними, з точки зору дорослих, речами. Сучасні батьки, бабусі і дідусі не чекають якогось особливого приводу, щоб потішити маля новою іграшкою, і їх колекція невпинно зростає. Дитина часто не встигає пізнати нову іграшку, обіграти її в різних ситуаціях, врешті, звикнути до неї, а дорослі вже купують щось нове. Такий підхід не сприяє форму¬ванню у дитини пізнавального інтересу та бережливого ставлення до іграшок. Крім того малюка стає все важче чимось здивувати, і тому вибір подарунка на день наро¬дження буває для батьків нелегким завданням. А ще ж треба подумати і про саму організацію святкування! Про це і піде сьогодні мова.
Якщо протягом раннього віку день народження дитини, як правило, відзначають у сім'ї, то для молодших дошкільнят батьки вже намагаються організувати святкування у розважальних закладах, найдоступніших з яких є Макдональдз. Поширення такої тенденції зумовлене об'єктивними і суб'єктивними причинами. Серед об'єктивних і масова поява закладів, де надаються послуги з організації дозвілля та проведення дитячих свят, і їх активне рекламування, і запровадження певної моди на них. А до того ж додаються суб'єктивні: дефіцит часу у дорослих для підготовки та організації свята; відсутність знань про специфіку проведення домашнього свята для дитини певного віку та статі; небажання порушувати домашній затишок гомінкими іграми та розвагами; відсутність місця для проведення свята вдома та багато інших.
Однак, ніякі перешкоди не стануть на заваді, якщо батьки розуміють, що день народження дитини — це, насамперед, родинне свято і ще одна можливість виявити свою турботу і любов.
А щоб святкування вдома було цікавим і надовго запам'яталося, пропонуємо кілька порад.
Для дітей, яким виповнюється 1, 2 роки, свято дня народження традиційно готують найближчі люди — мама, тато, дідусі, бабусі, хрещені батьки. Прикрашають кімнату повітряними кульками, паперовими ліхтариками, янголятами чи пташками, виконаними в техніці орігамі. Святкове вбрання, гарна зачіска дозволяють малюку почуватися справжнім принцем чи принцесою на балу.  Проте дорослим не варто забувати, що і святкове вбрання має бути зручним, не повинно сковувати рухи дитини, заважати їй вільно гратися. Після головних урочистостей можна перевдягти малюка у буденний одяг, який не шкода забруднити і в якому дитині максимально комфортно.
Спілкуючись з винуватцем зібрання, дорослим варто частіше використовувати слова "іменинник", "іменинниця", "подарунки", "один рік", "два роки", щоб формувати у малюка відповідні уявлення, збагачувати словник. Також можна попросити його показати на пальчиках кіль¬кість років.
Незважаючи на емоційне пожвавлення, присутність гостей, батькам варто пильнувати за дотриманням режиму дня. Не слід жертвувати сном малюка заради свята. Бажано, щоб усі привітання дитина отримала у першій половині дня до денного сну. У другій половині дорослі можуть у ролях почитати або розіграти казку, показати пальчиковий театр. Запросити до участі й іменинника.
Можна разом намалювати "картину" або зліпити бублики з пластиліну, щоб пригостити чаєм улюблену ляльку чи ведмедика, яких теж запрошено на свято.
Започатковуючи родинну традицію святкування дня народження, варто па-м'ятати про такий важливий атрибут, як іменинний пиріг (торг) із обов'язковим задуванням свічок і загадуванням бажання. Зафіксована на плівці зворушлива подія задування однієї свічечки з допомогою тата й мами і через багато років нагадуватиме про щасливі моменти, пережиті разом у теплому сімейному колі. Так, з перших років життя у малюка формуватиметься почуття захищеності, впевненості у родинній підтримці.
Дитина підростає, і сім'я вже готується до дня, коли їй виповниться 3 роки. Дорослі обов'язково мають зва¬жати на особливості дитини цього віку. І тоді взаємини у діалозі "дитина — дорослий" будуть продуктивно-позитивними і безконфліктними.
Трирічний малюк знає, коли він народився, називає скоріше не дату, а пору року (влітку, взимку тощо). Знає, що приходять гості, дарують подарунки, тому в процесі підготовки до святкування дитина може брати безпосередню участь: вибрати кульки кольору, який їй подобається; разом з татом прикрасити кімнату; допомогти мамі випікати іменинний пиріг, виконуючи елементарні дії: подай, постав, потримай та інші прохання, які мама обов'язково супроводжує "чарівними" заохочувальними фразами (будь ласка, дякую, ти мені дуже допоміг/допомогла, я без тебе не впоралася б тощо).
Приймаючи подарунки від гостей, малюк вчиться дотримуватися правил етикету: дякувати за привітання, розгортати подарунки разом із дорослим, не капризувати, коли щось не подобається. Батькам варто закцентувати на тому, що він — господар свята і має поводитися відповідно.
Якщо на свято запрошені діти, то їм варто запропонувати пластилін, фломастери, папір для малювання у формі силуетів (сукня для ляль¬ки, чашка з блюдцем, ваза, хустинка), а тоді зробити виставку дитячих робіт. Дорослі обов'язково мають взяти участь у розгляданні екс¬понованих робіт з детальним коментуванням. Наприклад: "Ось сукня, яку прикрашала Настя, схожа на мою улюблену, коли я ходила в перший клас. Вона також була оздоблена різноманітними кружечками. Тільки моя сукня була синього кольору, а Настусина — білого. А візерунки на вазі, яку розмалював Сашко, схожі на підводне царство. Ось які тут водорості, а он і рибка плаває. Як цікаво!"
Діти також приєднаються до обговорення. Такі бесіди допоможуть сформувати у них умін¬ня спілкуватися, підтримувати тему розмови. А на згадку всім гостям можна подарувати їхні роботи.
Цікаво організувати з малюками рухливі ігри сюжетного характеру "Квочка і курчата",  "Кіт і миші" тощо.
Традиційним є іменинний пиріг, який ділять між гостями. Так дитина на практиці засвоює моральні засади гостинності, щедрості, чемності. А все святкове меню доцільно спершу обговорити з іншими батьками.
Діти четвертого року життя вже з не¬терпінням чекають свого дня народжен¬ня. Якщо дитина від¬відує дитячий садок, то щомісяця стає учасни-ком вітального дійства для когось із ровесників. Діти обговорюють отримані подарунки, пропонують ігри, вчаться вітати одне одного, говорити доб¬рі слова, дякувати за привітання. Так, на ос¬нові конкретного пе¬реживання урочистої події в житті кожної дитини форму¬ється стиль поведінки: відкритість, щирість, оптимізм, довіра, самостійність, відповідальність, комуніка¬бельність, товариськість.
Старші дошкільники вже досить добре розуміються на грошах і тому цілком конкретно висловлюють свої думки щодо подарунків. А батькам, які страшенно люб¬лять своє чадо, дуже важко утриматися від надмірного обдаровування дітей. Однак, така невиправдана щедрість не дає бажаного задоволення дитині, кожну іграшку малюк сприймає як даність, як щось звичайне й інте¬рес до неї згасає надто швидко. Перш за все, батьки мають зрозуміти, що дитині необхідна їхня увага і співучасть в усіх справах. Найбільшою радістю для малюка буде батьківська підтримка, а не чергова лялька чи машинка. Тож варто разом з дітьми гратися, малю¬вати, будувати, навіть змагатися, щоб вони вчилися бути активними, творчими, ініціативними.
Перед проведенням домашнього свята доцільно роз¬робити його сценарій, долучивши до планування і ди¬тину. Але звичайно ж, залишити місце для сюрпризів і несподіванок. Так, дитина разом з батьками може офор¬мити листівки-запрошення для гостей, прикрасити кімнату тощо. Діти 5-6 років особливо полюбляють усіля¬кі експерименти, тому варто запропонувати виступ ілюзіоніста із залученням глядачів. Розважить гостей експеримент "Слухняні бульбашки". Потрібно півсклянки рідини для миття посуду, три чверті склянки води та одна-дві чайні ложки гліцерину, щоб зробити гарні бульбашки, надуваючи їх через соломинку. Дорослий пропонує малюкам спробувати потримати бульбашки на руках. Нічого не вийде і, торкнувшись долоньок, вони миттєво луснуть. Проте, якщо намочити руки, то їх можна втримати. А потім провести конкурс "Хто зловить більше бульбашок".
Змусить замислитись дослід "Яйце з секре¬том". Дві літрові банки до половини наповніть водою. До однієї банки додайте вісім столових ложок солі і розмішайте. Потім у кожну банку покладіть яйце. Малюки, спостерігаючи, як одне тоне, а інше плаває на поверхні, мають розгадати, у чому ж секрет.
А ще можна зробити океан у мініатюрі. Для цього треба змішати в пляшціводу і підфарбовану олію. Важ¬ка вода опуститься донизу, а легка олія плаватиме на поверхні. Якщо пляшку нахилити вліво, вправо, "здій муться"хвилі, як у справжнісінькому океані.
Залежно від сезону, можна запропонувати дітям розваги на свіжому повітрі: ліплення зі снігу веселої сімейки Сніговиків чи катання на водних гірках і зустріч з Нептуном.
Проте найголовніше, що потрібно для ство¬рення справжнього свята для дитини, — це власний інтерес та бажання батьків. Добре, коли всі дорослі беруть участь у спільних розва¬гах, а не тільки спостерігають за поведінкою дітей.
Спробуйте подарувати доні чи синові не чергову ляльку чи машинку, а щось незвичайне, на¬приклад, квітку, яка розцвіла, чудовий захід сонця, білу хмаринку дивовижної форми тощо. Ці подарунки можна сфотографувати, намалювати, придумати, скласти про них казку і берегти у серці протягом життя.
Діти часто мріють отримати в по¬дарунок цуценя чи кошеня. Живий подарунок — це щоденні клопоти, але й радості, і маленькі уроки життя, які дитина буде ви¬конувати разом з дорослими (батьками, бабусями, дідусями). Якщо ви зважилися на такий дарунок, врахуйте, малюк має часто чути схвалення і заохочення батьків у вигляді образного опису тих рис, які вони хочуть бачити домінуючими у своїй дитині: "Ти як мама-пташка зі своїм малюком, ти так добре піклуєшся про Мурчика".
Не забувайте також про фото чи відеозйомку найцікавіших моментів свята: задмухування свічок, участь у конкурсах, іграх, розглядання фотоколажу з попередніх днів народження іменинника, розповіді сімейних історій.
І тоді день народження для дитини буде святом тепла і любові.
Тож, де святкувати цю визначну подію вирішувати батькам. Ми спробували дати тільки пропозиції та інформацію для роздумів. Ідеальних порад не існує. Та хочеться нагадати, що позитивні зміни в суспільстві, яких ми так прагнемо, можуть відбутися лише тоді, коли кожен розпочне їх із себе, з найпростіших справ у власному мікросвіті і, найголовніше, — разом зі своїми дітьми.