Як обрати іграшки для дітей

 

Аби не було неприємних сюрпризів, обираючи іграшку, слід керуватися наступними критеріями:

 

 • вона має бути без запаху, бодай навіть слабкого. Чим сильніший запах, тим більше виділяється летучих токсичних хімічних речовин.
 • Слід уникати пластмасових іграшок,покритих фарбою чи лаком. Мало того, що більшість фарб токсична, вони ще й можуть відшаровуватися та потрапляти на руки та в рот дитини. Тож іграшка не повинна «линяти», залишати сліди фарби на руках.
 • Не купуйте занадто «голосні» іграшки. Звучання брязкальця повинне бути ніжним, а не оглушливим. Інакше у малюка можуть виникнути проблеми із слухом та вимовою. Іграшка має бути максимально міцною, на ній не повинні виднітися сколи, тріщини, зазубрини, зазори, слідиклею. Особливо це стосується брязкалець, на яких не повинно бути паперових наклейок.
 • Всі деталі мають бути міцно закріплені, на м’яких іграшках не приклеєні, а пришиті. Продукція для дітей до трьох років взагалі не повинна містити дрібних деталей.
 • Уникайте м’яких іграшок з довгою шерстю. Шерсть та волосся ляльок мають бути добре закріплені на основі.
 • Іграшка повинна бути зроблена з матеріалу, який можна мити та прати.
 • Коли у Вас є вибір, віддавайте перевагу продукції вітчизняних виробників.

Не соромтеся вимагати у продавця сертифікат відповідності або декларацію про відповідність, який видається лише після відповідних лабораторних досліджень. Перевірте, чи не закінчився строк його дії. Можна перевірити, співпадають ці артикули з додатку до сертифікату з артикулами на іграшці чи її пакуванні. Звісно така процедура займе певний час, зате гарантуватиме бажаний результат.

Купуйте іграшки в спеціалізованих магазинах. Там вони коштують дорожче, але шансів, що забавка пройшла всі етапи контролю безпеки — більше.

Також велике значення має маркування, воно повинно бути нанесене державною мовою, легко читатися та не змиватися. На товарному ярлику повинні значитись:

 • товарний знак підприємства-виробника або його представника;
 • найменування та місцезнаходження виробника;
 • графічний попереджувальний символ позначення віку у вигляді кола, в якому контур обличчя та вказівки вікової групи;
 • попереджувальні написи (наприклад: «Обережно! Вогненебезпечно»; «Не призначено для дітей віком до 3 років — містить дрібні деталі»).

Відсутність маркування — показник нелегальності походження іграшки

Всі іграшки повинні бути упаковані в пакети з полімерної плівки. Порушення цієї вимоги найбільш актуальне для м’яконабивних виробів. Придбана на ринку іграшка без упаковки, яка, немов губка, увібрала в себе шкідливі речовини ззовні, а може й стала «притулком» для збудників тяжких хвороб (туберкульозної палички, стафілококів, стрептококів), часто спричиняє серйозне захворювання у дитини.

Окрім цього, характерні порушення вимог щодо безпеки м’яконабивних іграшок полягають у неміцності та порушенні цілісності швів, а також вмісті у набивці шкідливих домішок (ртуть, миш’як, свинець тощо).

Гострі кути і кромки конструкторів та трансформерів, а також металеві іграшки з грубо обробленими деталями можуть спричинити травмування шкіри. Коли мова йде про маленьких дітей — тут важливою умовою безпечності є важкодоступність дрібних деталей (колісчаток, пружинок, кілець), які дитина могла б запхнути до рота.

Дитячі транспортні засоби обов’язково повинні мати висновок про перевірку на безпеку: систем управління, гальмування, ймовірності перекидання під час маневрів тощо. До товарів з підвищеним ризиком слід віднести плавзасоби. Тут варто пам’ятати, що м’ячики та надувні тваринки розраховані для використання у якості іграшки, і аж ніяк не плавзасобу — вони можуть не витримати ваги дитини!

Ну і звичайно ж, не слід забувати, що іграшка має бути не лише безпечною та гарною, а й корисною. Адже саме в процесі гри значною мірою відбувається процес формування світогляду дитини, розвитку її розумових здібностей та практичних навиків. Тож обираючи, чим порадувати свого малюка, бажано відразу ж уявити, що він буде робити з новою забавкою: просто споглядати її, як красиву статуетку чи залучить до різноманітних ігор, використовуючи свій творчий потенціал. Головним привабливим фактором для дитини є можливість що-небудь з нею зробити (розібрати і зібрати, рухати різноманітні частини, возити, викликати появу певних звуків тощо). Так, великі м’які тварини (зайці, ведмеді, слони), яких малюк не зможе навіть довго утримувати в руках, служать швидше прикрасою для кімнати чи подушкою, але аж ніяк не учасником гри. Важко назвати розвиваючими і заводні чи деякі електронні іграшки.

Обов’язково слід звернути увагу на технічні характеристики виробу. Якщо кільця піраміди важко надіти на стержень, частини матрьошки із скрипом поєднуються одна з одною, а колеса машинки погано прокручуються, навряд чи це принесе як моральне, так і практичне задоволення дитині. Не рекомендують захоплюватися іграшками, які формують у дитини агресивну поведінку (всілякі монстри, чудовиська, воїни з агресивним виразом обличчя і таке інше).

Що означають знаки на упаковці

— знак відповідності обов’язковим вимогам. Він говорить про те, що іграшка пройшла ряд необхідних випробувань на безпечність. Проте, він ще не є гарантом безпеки для кожної дитини усіх вікових категорій.

— вказує на вік дитини, для якої іграшка може бути небезпечною у зв’язку з її конструкційними особливостями та експлуатаційними характеристиками. Окрім знака, зазвичай, вказується конкретна вимога безпеки по експлуатації іграшки. Наприклад, «Використовувати під наглядом дорослих», «Промити мильним розчином» тощо. В Україні цей інформаційний знак було введено стандартом ДСТУ ISO 8124-1-2003.

— цей знак на своїх іграшках ставлять виробники ЄС, щоб показати, що продукція виготовлена у відповідності з вимогами директиви про безпеку іграшок. Він є додатковим і не являється позначкою якості чи безпеки. Проте, саме цей інформаційний знак є, свого роду, паспортом для іграшки і забезпечує її вільне перевезення по Європейському Союзу.

— «Знак Лева», розроблений Британською Асоціацією Ігор та Хобі, вказує саме на якість та безпеку іграшки. Він призначений безпосередньо для споживачів і є гарантом того, що виробник дотримався при виробництві усіх правил безпеки іграшки.

— «Підтверджений Знак Лева» свідчить про те, що іграшка пройшла тести на Стандарт Безпечності Іграшки, які містять досить жорсткі вимоги до іграшок.

Якщо про покупку довелося пожалкувати

Якщо недоліки іграшки Ви догледіли лише вдома, пам’ятайте, що згідно з ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право обміняти непродовольчий товар відповідної якості на аналогічний у продавця, у якого його було куплено, якщо товар не влаштував його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром чи з іншої причини, не може бути ним використаний за призначенням. Споживач має право повернути витрачені гроші чи обміняти такий товар протягом 14 днів, не рахуючи дня покупки.

Обмін товару відбуваєтьсялише у випадках, коли він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярликів, а також товарний чек, який підтверджує факт покупки. Якщо з продавцем це питання вирішити не вдалося, варто написати заяву-претензію на ім’я директора торгової точки. В ній необхідно вказати дату купівлі товару, його вартість, марку, модель, виявлений недолік. Причому цей документ необхідно скласти в двох екземплярах. Один залишити в директора магазину, другий — з відміткою особи, яка прийняла його (ПІБ, посада, підпис), забрати собі. Протягом 3 днів керівник зобов’язаний відреагувати на Вашу заяву.

Тож будьте уважними, це допоможе Вам зберегти не лише здоров’я, а й святковий настрій.